Geert Schipper maalt bijna een marathon weg; Preview Rome en IM Zuid-Afrika – WTJ 766

DONDERDAG – Eigenlijk had Geert Schipper niet veel ruchtbaarheid willen geven aan zijn recordpopging handbiken op de wielerbaan van Alkmaar. Geen druk, lekker doen waar je goed in bent namelijk hard over dat ovaal gaan. Maar omdat zijn vorige uurrecordpoging net niet voldoende was om de Zwitser Heinz Frei uit het Guiness Book of Records te rijden, wilde de 41-jarige Spanbroeker zonder al te veel mediadruk een nieuwe poging ondernemen. Dan reken je buiten journalisten, want die ruiken al op afstand wanneer er iets bijzonders staat te gebeuren.

 

 

En bijzonder werd het, daar in het Sportpaleis Alkmaar tussen 15.00 en 16.00 uur. Zijn fans zaten er klaar voor. Aanmoedigingen op spandoeken (logisch voor een Spanbroeker) en verbaal. ,,Zet hem op Geert.’’ En ‘’Geweldig Geert’’ tot kippenvelmoment en ‘een diepe buiging’. Exact zestig minuten nadat hij zijn razensnelle bolide in gang zette, stond er 42 kilometer en 165 meter op het tellertje. Nooit eerder reed een handbiker zo hard binnen het uur. Het oude record van Frei was 40 kilometer 821 meter. Een verbetering van zo’n 1300 meter, een dikke vier rondjes meer.

Krachtpatser

 

De nummer twee van de Spelen in Rio deed meer dan hij bij zijn tweede poging voor mogelijk had gehouden. Hij wilde op z’n veertigste een gemiddelde van 40 in het uur halen, nu hij een jaartje ouder is, was 41 kilometer/uur zijn doel. ,,Kapot gaan van begin tot eind’’ zei de paralympiër na afloop. ,,Maar dat ik de 42 in het uur zou halen, nee daar hield ik geen rekening mee.’’ Kapot was hij opnieuw, maar toch minder dan vorig jaar. .,Kwestie van goede voorbereiding, gerichtere training en een verbeterde handbike.’’ Dat alles deed de Noord-Hollandse krachtpatser liefst twee kilometer per uur harder gaan. En dat alles uit die kabels van armen. Twee weken terug werd Geert nog met miniem verschil vierde in de marathon van Hamburg. De Nederlandse triathlon en handbike-wereld is weer een wereldrecordhouder rijker. Hopelijk zien we er morgen in alle landelijke kranten mooie artikelen van terug. De Noord-Hollandse omroep was er het laatste kwartier zelfs live bij.

Oranje boven in Challenge Rome?

 

Of de aandacht van de wedstrijden komend weekeinde ook zo groot is, valt nog te bezien. Er staan een paar leuke races op de rol. Ironman Zuid-Afrika komen we zo op terug. Zondag is het immers ook de Challenge in Rome. De Italiaanse hoofdstad is natuurlijk een magnifiek decor voor een triathlon. Morgen gaan we er verder op in, nu al melden dat het startveld met Yvonne van Vlerken, Martijn Dekker en het Team4Talent trio Mark Oude Bennink, Milan Brons en Pleuni Hooijman een sterke Nederlandse inbreng gaat krijgen. Seizoenstart voor de vier (Egmond even daargelaten), moeilijk te zeggen hoe de vorm is. Martijn heeft al wat laten zien dit voorjaar en kan wellicht bevestigen. In totaal tien Nederlanders aan de start.

Wat brengt Zuid-Afrika ons zondag?

 

In Zuid-Afrika draagt Evert Scheltinga startnummer 32 van de 34 profs. Fijn om de underdog-rol te mogen vervullen al is het voor Evert vooral zaak snel te genezen. De lage nummers zijn vergeven aan Ben Hoffman, Kyle Buckingham en Josh Amberger. Maar het kan zo maar anders uitpakken zondag in Port Elizabeth. Staat er een Brits trio op het vrouwenpodium aan het eind van de dag? Met Susie Cheetham, Lucy Charles en Emma Pallant kan het. Ongetwijfeld nog meer Nederlanders aan de start, maar zonder landcodes en met zoveel Nederlandstalige namen voor Zuid-Afrikanen is het moeilijk surfen langs de startlijst.

 


De Ironman Zuid-Afrika bestaat sinds 2000, het jaar waarin Menno Oudeman prompt derde werd. Die editie werd gewonnen door Petr Vabrousek (die later ook Almere zou winnen dat jaar) en Paula Newby-Fraser. Het jaar daarop waren Bianca van Dijk en Marijke Zeekant goed voor de plaatsen vier en vijf. Twee keer werd de hele afstand ingeruild voor een halve. Daarna kwam de Ironman weer terug. Cora Vlot en Heleen bij de Vaate werden eens vierde en vijfde, Jason van der Burgt was in 2010 beste master en kwalificeerde zich voor Hawaii, Mirjam Weerd en Sonja Jaarsveld werden nog eens vierde en vijfde en na Menno was het Bas Diederen, die in 2013 ook derde werd. Bas haalde in de jaren daarna nog een vierde en zesde plaats en heeft bij de mannen de snelste Nederlandse tijd. Mirjam is onze snelste vrouw in deze Ironman. In totaal deden 66 landgenoten één of meerdere keren mee. Van hen is Jos Balk met vier finishes de meest trouwe Zuid-Afrika Ironmanganger.

Hierbij de lijst met wederom in volgorde klassering, voornaam, achternaam, eindtijd, klassering en jaargang. Veel plezier. Morgen nog meer voorbeschouwingen.

 Voornaam AchternaamTijdKlassJaar
1BasDiederen08.20.0932013
2EvertScheltinga08.31.04132017
3BasDiederen08.37.2542014
4BasDiederen08.38.1462015
5Rob Steegink08.52.46112008
6MennoOudeman08.58.3732000
7Erik-SimonStrijk09.00.36252017
8BertFlier09.00.37102001
9MarkOude Bennink09.12.31212016
10Erik-SimonStrijk09.16.33182011
11VincentBruins09.24.32152001
12DirkWijnalda09.25.14102007
13Jasonvan derBurgt09.29.37212010
14BasDiederen09.30.33362016
15MirjamWeerd09.37.2442010
16SonjaJaarsveld09.42.2052010
17JerzyKasemier09.47.54472010
18CoraVlot09.52.4142007
19Piet-HeinSchram09.56.14632013
20Heleenbij deVaate09.58.2552007
21HarrySikkema10.01.17572015
22RahelBellinga10.02.08112016
23EddyLamers10.02.44592015
24BiancavanDijk10.04.4942001
25JacvanLeeuwen10.04.52712010
26Piet-HeinSchram10.08.22272005
27FinnZwager10.08.281662017
28MarijkeZeekant10.09.3752001
29PepijnvanOvereem10.10.001712017
30HansKorbijn10.13.031802017
31DaveRost10.13.46342012
32CarlavanRooijen10.14.56122010
33FinnZwager10.16.391232016
34JoostKessels10.22.08522006
35JoostKessels10.25.51432005
36Heleenbij deVaate10.31.5752005
37HansKorbijn10.37.171732016
38YvesRijchwalski10.38.242782017
39EdwardMahieu10.40.551292015
40JorisVrij10.43.192852017
41EdwardMahieu10.47.231802013
42MarcusSchut10.48.023062017
43FrankHeestermans10.53.341602015
44RikHak10.55.392212016
45AukeGeurts11.03.202572016
46Dennisvan derWorp11.03.501822015
47WimTimmermans11.04.432292013
48IvarBrinkman11.06.11872012
49RobertMeyn11.11.311462001
50JeroenLeuverink11.15.012672013
51JacvanLeeuwen11.15.492012015
52MichaelHeijman11.19.141562007
53Jasonvan derBurgt11.20.112122015
54MartijnvanProoijen11.22.082192015
55JosBalk11.26.343372016
56AllardHolthaus11.29.334932017
57MartinvanNieuwenhoven11.35.531812006
58SabineVerkuijl11.39.34182005
59JoostKessels11.47.232922015
60JosBalk11.56.463222015
61EugeneVenter12.00.382232012
62AlbertMegens12.03.486662017
63TrijnieRoozendaal-Rep12.07.06252001
64FinnZwager12.15.082662012
65JosBalk12.18.067302017
66HansMessie12.29.024662007
67JimHagenstein12.31.007902017
68GerryGullikers12.32.24332001
69DavidLewington12.36.522382001
70ClaudiaLai12.46.161032011
71GerryGullikers12.56.13152000
72EdgarSchurman12.59.486332014
73CeesBijleveld13.10.127182011
74RichardWesterbeek13.33.546672006
75AdKlein13.40.021992000
76JosBalk13.43.4612672012
77JannekeHampsink13.47.101262015
78RobertBenner14.25.569392015
79DickvanDoorn15.11.4911892013
80CeesBijleveld15.22.4510522012
81DerkvanZadelhoff15.58.5710592012
82RuudVerpaalen16.15.5112712009
Wim van den Broek

Wim van den Broek

Helft van Nederlands bekendste speakerduo, houdt van hoogoplopende debatten in de plaatselijke gemeenteraad en één van de drijvende krachten achter één van de oudste triatlons: Oud-Gastel...

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Verplichte velden zijn gemarkeerd met *

%d bloggers liken dit: