Italiaanse weekendje in World Cups Chengdu en Brasilia; Europe Tri Alanya met Gjalt en Kim als snelste NLers – WTJ 3113

ZONDAG – Wedstrijden in het weekend van Hawaii staan altijd een beetje ‘in de schaduw van’. Voor ons geen aanleiding om er geen aandacht aan te schenken. Het weekend begon al schitterend met de seizoenafsluiting van Youri Keulen en Diede Diederiks in de Challenge Peguera-Mallorca (1e en 3e), het kreeg een vervolg met de mooie klasseringen van Els (15e), Lotte (26e), Kyra (5e AG) en Morean (8e AG) op Hawaii.

Maar er was dus nog mee. De World Cups Chengdu en Brasilia bijvoorbeeld. Twee races waar dit weekend de meeste OS-punten te verdienen waren. Noch in China, noch in Brazilië stonden Nederlanders aan de start overigens. Komt trouwens niet zo vaak voor dat World Cup twee races in hetzelfde weekend houdt, die bovendien niet te combineren zijn.

Jonkie Seregni gaat als een speer

Het waren vooral de Italianen, die sterke prestaties neerzetten. Dat begon al met de 22-jarige Bianca Seregni in de Chinese miljoenenstad. Ze bewees dat ze meer kan dan alleen hard zwemmen, want meestal komt Bianca als eerste uit het water. Dat was hier niet anders overigens. Op de fiets kwam een flinke groep van 22 vrouwen samen. Seregni hield zich schuil in de groep om vervolgens bij het lopen toe te slaan. De Chinese wedstrijden liggen de jonge psychologie studente uit Milaan goed, want twee maanden eerder won ze ook al de World Cup in Weihai. Dat alles brengt haar inmiddels op een 32e plaats in de World Ranking en deelname in Parijs op de Spelen lijkt een zekerheidje.

Haar looptijd was liefst een halve minuut sneller dan die van de Belgische Claire Michel, die een goed naseizoen draait en dus aanspraak maakt op een plekje in de Belgische Olympische selectie. Het Italiaanse succes werd compleet met Ilaria Zane, brons op driekwart minuut van haar talentvolle landgenote. De Chinese Xinyu Lin werd vierde, de Tsjechische Tereza Zimovjanova vijfde en de Turkse Sinem Francisca Tous Servera zesde. Een gevarieerd internationaal gezelschap dus. Topfavoriete Natalie van Coevorden stelde teleur met een elfde plaats.

Bij de mannen kwam het op een eindsprint aan. Dat is iets waar Tim Hellwig goed in is. De nummer twee van de Grand Final in Pontevedra trok aan het langste eind met zeven seconden later de fotofinish sprint van de Mexicaan Aram Michell  Penaflor Moysen (2e) en de Azerbedjaan Rostislac Pevtsov (3e).

Tim Hellwig in topvorm

Op 18 seconden van topzwemmer Mark Devay kwam Hellwig uit de Dasha River. Daarmee lag hij al derde. De fietsgroep was nog groter dan bij de vrouwen: liefst 46 mannen vonden elkaar in het jagende peleton vooraan. Gekrioel in T2 dus om in goede uitgangspositie te gaan lopen. Dat ging Tim Hellwig (ook wereldkampioen Mixed Relay) het beste af. Na de mannen uit Mexico en Azerbedjan volgde als vierde Bence Bicsak uit Hongarije en vervolgens Japanner Makoto Odakura, de Amerikaan Darr Smith en de Australiër Luke Willian. De Chinese mannen gingen minder hard dan de vrouwelijke collega’s: Zhengyu Duan was op een 32e plaats beste Chinees. Ben Dijkstra finishte als 25e. De Britse Fries doet er alles aan om terug te komen, maar door diverse blessures wil dat niet echt meer lukken.

Komen we aan de andere kant van de wereld in Brasilia. Meteen wel de twee grootste metropolen waar World Cup-races zijn dit jaar. Chengdu telt 15,2 miljoen inwoners, Brasilia 5,7 miljoen. En toch was in beide steden ruimte voor een kwart triathlon van hoog niveau.

Mama Alice Betto wint

Zoals gezegd, een Italiaans weekendje. Want na Bianca Seregni was het in Brasilia Alice Betto, die won. Mamma Betto, zeggen ze in Italiaanse kringen, want in 2022 werd ze moeder. Inmiddels komt ze sterk terug: 10e in Pontevedra, 8e in Rome en in Brasilia de volle winst. Dat het in de Super League met een zwieper naar Nicole van der Kaay even iets mis ging, dat zijn beide atletes al lang weer vergeten. Kennelijk op social media niet, maar daar laat Alice zich gelukkig niet door leiden. De tweede plaats ging naar de Amerikaanse Katie Zaferes, zodat de dertigers heersten. Alice is 36, Katie 34. Brons ging naar de Mexicaanse Rosa Maria Tapia Vidal. Valerie Bathelemy deed namens België mee en kwam als 15e over de finish.

Ze was wel snel uit het water: tweede achter de Braziliaanse Vittoria Lopes. Op de fiets kwamen 22 vrouwen vooraan samen, slechts drie van hen misten de slag. Op de 10 km. lopen was de top tien aan de finish ongeveer gelijk aan de snelste tien looptijden. Na het Italiaans, Amerikaans, Mexicaans podium volgden de Tjechische Petra Kurikova, de Spaanse Miriam Casillas Garcia en de eerste Zuidamerikaanse Elisabeth Bravo uit Ecuador. Voor de Braziliaanse vrouwen was het thuisvoordeel niet echt aanwezig. De twaalfde plaats ging naar Djenyfer Arnold, daarmee beste Braziliaanse.

Bij de mannen een ander verhaal, want daar ging Miguel Hidalgo er met de winst vandoor. De Spanjaard Antonio Serrat Seoane finishte 26 seconden later als tweede en brons ging naar de Canadees Charles Paquet. Bij de mannen een kleinere kopgroep nadat Hidalgo ook al de snelste zwemtijd noteerde. Negen mannen troffen elkaar vooraan. Daaronder liefst drie Oostenrijkse triatleten, die evenwel alle drie door het ijs zakten bij het lopen.

De Mexicaan Crisanto Grajales finishte als vierde en verrassend was deelname en prestatie van lange afstands specialist Jason West. De Amerikaan eindigde vijfde. De tweede Braziliaan Manoel Messias volgde als nummer zes.

Europe Cup Alanya: Franse clean sweep

Dan naar Alanya, niet meer voor een World Cup (dat was eenmalig ooit) maar voor de Europe Triathlon Cup. Hier wel zes Nederlandse deelnemers. Van hen presteerden Gjalt Panjer met een elfde en Kim van ’t Verlaat met een zestiende plaats het best.

Was het verder voor de Fransen nog een redelijk rustig weekend (alleen Mathis Margirier tweede op Mallorca), in de Turkse badplaats maakten ze er een onvervalste clean sweep van. Nathan Grayel won, Louis Vitielle haalde zilver en Ceuta-winnaar Antoine Duval was de nummer drie.

Gjalt en Kim lekker in de race

Gjalt zat dus lekker in de race met een elfde plaats. Dat gold ook wel voor Niels van Lanen, die hier 17e werd. Victor Goene vloog van de World Cup Rome door naar Alanya en finishte hier als 38e. De onderlinge verschillen waren trouwens minimaal. De Fransmannen moesten voluit sprinten voor de zege, Gjalt lag slechts 20 seconden achter, maar toen waren er dus al wel tien man binnen. Niels op een half minuutje, het is allemaal te verwaarlozen. Zou je denken.

Drie jonkies heersten bij de vrouwen. Julia Brocker (20), Tilly Anema (22) en Rebecca Beti 21) vormden het podium van deze sprint race. Na Kim, die sterk presteerde met een 16e plek volgden voor Nederland de niet geheel fitte Robin Dreyling op de 22e en Aniek Mars op de 40e plaats. Voor Kim was het een mooie opsteker na in het voorjaar een paar keer vooral achterhoedegevechten te hebben gevoerd, deed ze nu eens lekker mee in de bovenste middenmoot.

Na diverse teleurstellingen bij internationale wedstrijden, mag Kim van ’t Verlaat vandaag een mooie prestatie op haar palmares bijschrijven: ze werd zojuist zestiende bij de Europe Triathlon Cup Alanya.

 

Wim van den Broek

Wilde in 1983 iets anders dan alleen hard fietsen, stapte snel over op microfoons uittesten, één van de drijvende krachten achter één van de oudste triatlons: Oud-Gastel, figureert in misdaadseries en mag zich ridder zonder paard noemen.

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Meer informatie over hoe uw reactiegegevens worden verwerkt.

nl_NL_formalDutch