Parijs 2024: De spannende dames triathlonrace op de Olympische Spelen
Na alle spanningen rondom de vraag of de Seine schoon genoeg zou zijn, kwam vannacht eindelijk het groene licht: de strijd kan beginnen. Vandaag zullen zowel de vrouwen als de mannen zich meten in een van de meest veeleisende disciplines van de Olympische Spelen, de triathlon. De deelnemers duiken de iconische Seine, gevolgd door een adembenemende fietstocht door het hart van Parijs, en sluiten af met een slopende hardloopwedstrijd. Het belooft een dag vol spectaculaire sportmomenten te worden, waarin grenzen worden verlegd en nieuwe legendes worden geboren in de prachtige Lichtstad.
De dames triathlonrace op de Olympische Spelen in Parijs begon op een prachtige zwemlocatie in de Seine, waar de spanning al snel te voelen was. Ondanks dat enkele dames, waaronder de Nederlandse atleten, wat later van start gingen, liet Maya Kingma al snel zien waarom ze tot de top behoort. Bij de eerste boei had Kingma zich sterk teruggezwommen naar de vijfde positie, ondanks de echt enorme stroming die een extra uitdaging vormde. Na 900 meter en met ruim 12 minuten op de klok, bewees Flora Duffy haar kracht door aan de leiding te gaan en haar voorsprong verder uit te bouwen. Op enkele seconden volgden Seregni en Lopes, terwijl Kingma als zesde uit het water kwam. Rachel Klamer, een andere Nederlandse triatlete, kwam na een minuut achterstand op de kopgroep als achttiende uit het water. In het tweede gedeelte van het zwemonderdeel wist Kingma verder op te schuiven naar de vierde positie, klaar om de strijd voort te zetten op 15 seconden T1 in. Rachel Klamer komt het water uit op 1.25 in 16de positie.

Na het zwemmen pakt Flora Duffy de leiding, gevolgd door een groep waarin onder andere Potter en Kingma zich bevinden. Kingma neemt de leiding binnen de groep en begint de jacht op Duffy. Door de regen van afgelopen nacht zijn de wegen verraderlijk glad, wat de race nog uitdagender maakt. Duffy moet solo de strijd aangaan en blijven rijden, extra alert om niet uit te glijden. Achter haar vormt zich een sterke achtervolgende groep met Beaugrand, Potter, Tertsch en Taylor-Brown, waarin Kingma sterk meerijdt. De achtervolging krijgt verder versterking van Lindemann en Spivey, wat de strijd om de koppositie nog spannender maakt. Valpartij in de achtervolgende groep, waaronder Lopes, Tertsch en Jolien Vermeylen vallen en de groep breekt.
Na 38 minuten weet de achtervolgende groep Flora Duffy in te halen. Kingma gaat nog steeds sterk mee en positioneert zich in een kopgroep van tien vrouwen. De Franse triatletes Beaugrand en Lombardi zitten ook in deze kopgroep en laten zien dat ze klaar zijn voor de strijd. Ondertussen volgt Rachel Klamer in de tweede groep, met een achterstand van 1 minuut en 19 seconden. In deze groep zet Taylor Knibb het tempo en probeert naar voren te rijden, vastberaden om de kloof met de kopgroep te dichten en kilometer voor kilometer komt de tweede groep dichterbij.
Het blijft spekglad op het parcours, wat ervoor zorgt dat diverse atleten onderuit gaan. Na 1 uur en 8 minuten valt Lindemann in de kopgroep, wat de spanning verder opvoert. Ondanks de omstandigheden wordt er in de kopgroep hard doorgereden, waarbij extra oplettendheid in de bochten cruciaal is. Maya Kingma is keer op keer voorin te zien, vastberaden om haar positie te behouden. Ook Beth Potter zit goed in de kopgroep en met haar sterke looponderdeel in het vooruitzicht kan het nog een spannende strijd worden. De atletes weten dat elke beweging telt en de kleinste fout grote gevolgen kan hebben in deze zenuwslopende race. Het gat met de tweede groep blijft één minuut, waarin Jolien Vermeylen probeert aangehaakt te blijven.
Op naar de wissel! Negen dames stormen naar de wisselzone, waarbij Derron als eerste de wissel ingaat. Maya Kingma wisselt sterk en blijft goed in het spoor. Rachel Klamer volgt op de tiende positie met een achterstand van 1 minuut en 2 seconden. Bij de start van het lopen laat Beaugrand zich goed van voren zien; zou het goud voor Frankrijk kunnen worden? Derron zet flink de pas erin, waardoor het tempo hoog ligt. In de eerste kilometers splits de groep zich in drieën. De kopgroep bestaat uit Derron, Beaugrand, Potter en Lombardi, waardoor Frankrijk met twee atletes in de kop zit. De zilveren en gouden medaillewinnaars van Tokyo lopen nu op respectievelijk de vijfde en zesde positie. Duffy probeert te versnellen om de kopgroep te bereiken, terwijl Kingma vastberaden blijft pushen vanaf de zevende positie. Derron is toch wel een beetje de verrassing van deze Olympische Spelen tot nu toe. Ze won eerder dit jaar de World Cup in april, maar kwam in Yokohama slechts als twaalfde over de streep tijdens de WTCS. Ondanks deze eerdere resultaten laat ze nu zien dat ze een serieuze contender is. Maya Kingma halverwege volgt op 7de positie en heeft nog 50 seconden voorsprong op de achtervolgers. Rachel Klamer op 17de plaats, op 15 seconde van het groepjes met de drie Duitse dames.
De vier dames aan kop voeren het tempo steeds verder op. Derron blijft continu aan de leiding, gevolgd door Beaugrand, Potter en Lombardi. Met nog één ronde te gaan, is de strijd om de podiumplekken duidelijk in volle gang. Duffy volgt op de vijfde positie met een achterstand van 41 seconden. Maya Kingma blijft sterk presteren en behoudt haar positie, met nog slechts 15 seconden voorsprong op Spivey, gevolgd op 34 seconden door de 3 duitse dames.. Met haar constante prestatie lijkt een top 10 positie voor Kingma zeker binnen bereik. De spanning is te snijden terwijl de atletes de laatste meters van hun race ingaan.
De strijd om het goud is nu echt in volle gang. Beaugrand plaatst een beslissende aanval en blijkt over de beste benen te beschikken. Derron en Potter strijden ondertussen voor de tweede en derde plaats, maar het lijkt erop dat Beaugrand het verschil heeft gemaakt. Terwijl Beaugrand nog steeds ontspannen oogt, zet Derron een tandje bij en loopt weg bij Potter. Beide atletes hebben het zwaar, en de podiumplaatsen lijken inmiddels vergeven. De Fransen krijgen wat ze wilden: een gouden medaille in eigen land. Beaugrand heeft slim geracet, haar krachten goed verdeeld en het vertrouwen gehad in haar loopvermogen. Ze slaat op het juiste moment toe en laat zien dat ze haar strategie perfect heeft uitgevoerd. Kingma heeft in de laatste kilometer nog een klein gaatje op Spivey en de Duitse dames en zal alles geven om een binnen de top 10 te blijven.
Beaugrand GOUD! En een mooie verrassing van Derron met zilver en Potter pakt het brons. Duffy als beste zwemster op 36 jarige leeftijd laat een sterke race zien en eindigt haar olympische carrière op positie 5.
En petje af voor Maya Kingma, een sterke race, plaats 7 en Klamer heeft nog een sterke eindsprint in de benen en pakt een 14de plaats.