Vier Nederlanders ingeloot voor Norseman 2027
Julia de Leeuw, Peter Maas, Anton Koopman en Mike Timmermans zijn ingeloot voor Norseman 2027. Hun namen verschenen woensdagavond 21 oktober bij de bekendmaking van de 125 startplaatsen uit de reguliere loting. Voor Peter bracht dat ongeloof, vreugde én ontzag: ‘Ik dacht oprecht: dit is een grap.’
Norseman is een extreme triathlon over de hele afstand door het Noorse berglandschap. De wedstrijd begint om vijf uur ’s ochtends met een van de bekendste beelden uit de triathlonsport: de sprong vanaf een veerboot in het Hardangerfjord. Na de sprong zwemmen de deelnemers 3,8 kilometer door het fjord. Daarna volgen 180 kilometer fietsen en een marathon door het Noorse berglandschap, met over de hele wedstrijd meer dan 5.000 hoogtemeters en de bergfinish op de Gaustatoppen als felbegeerd doel. Iedere deelnemer neemt een eigen supportteam mee, dat onderweg helpt met onder meer voeding, drinken en kleding.
Voor 2027 kondigde de organisatie onder de naam ‘Norseman 2.0’ veiligere wegen en strengere tijdslimieten aan. Peter heeft de bekende beelden van de wedstrijd vaak genoeg bekeken om de uitdaging te beseffen. ‘Het is op geen enkele wijze a walk in the park, zullen we maar zeggen.’
Recordaantal deelnemers
Voor de editie van zaterdag 7 augustus 2027 meldden maar liefst 16.033 atleten zich aan voor de loting, tegenover 7.956 voor de vorige editie. De kandidaten kwamen uit 110 landen. Ook onder vrouwen groeide de belangstelling sterk: het aantal aangemelde vrouwen nam toe van 652 naar 1.907. De mediane leeftijd van de aanmelders daalde van 38 naar 34 jaar.
De 125 ingelote atleten komen uit 29 landen. Noorwegen levert met dertig geselecteerden de grootste groep, gevolgd door Groot-Brittannië met twaalf en Frankrijk met elf. Duitsland en de Verenigde Staten tellen ieder negen ingelote deelnemers.
Vier Nederlandse namen
Julia, Peter, Anton en Mike behoren tot de 125 geselecteerden uit de reguliere loting. Daarnaast zijn er nog andere routes waarop Norseman startplaatsen toekent.
Er zijn onder meer honderd plekken via X-Points en 57 plaatsen via kwalificatiewedstrijden binnen de XTRI World Tour en topklasseringen bij Norseman. Verder reserveert de organisatie plaatsen voor onder anderen profatleten, partners en lokale deelnemers.
In totaal worden voor 2027 335 startplaatsen toegewezen. Niet iedereen die een startplaats krijgt, zal ook daadwerkelijk starten. Op basis van eerdere edities verwacht de organisatie uiteindelijk zo’n 250 tot 255 deelnemers aan de start in Eidfjord.De ingelote deelnemers moeten hun plaats uiterlijk 14 november vastleggen en het inschrijfgeld van 550 euro betalen.
Peter Maas: van ongeloof naar enthousiasme
Peter Maas ontdekte zijn naam in de WhatsAppgroep van Triathlon Inside, waar enthousiaste triatleten de loting volgden. Hij kon het eerst nauwelijks geloven. Samen met zijn vrouw en kinderen keek hij de uitzending meerdere keren terug. ‘Ik was vooral eerst compleet verbouwereerd toen ik mijn naam zag staan. Misschien is er nog een Peter Maas in Nederland?’
Inmiddels wisselen enthousiasme en ontzag elkaar af. ‘Mijn emoties gaan vandaag toch wel alle kanten op: van pure vreugde en enthousiasme voor het enorme avontuur, tot pure angst voor hetzelfde avontuur.’
Of hij zijn startplaats accepteert, weet Peter nog niet zeker. Uiterlijk 14 november moet hij dit beslissen. Eerst moet duidelijk worden of de voorbereiding past bij zijn privéleven en drukke baan. Maar het avontuur lonkt: ‘Voelde dus ook wel direct een soort van overtuiging en beslistheid, van: nu moet je wel.’